sobota, 31 stycznia 2015

Nowość w Warszawie czyli Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

W jeden z ostatnich weekendów odwiedziliśmy w Warszawie nowe miejsce. Jest to niedawno otwarte Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (przy ulicy Mordechaja Anielewicza 6). Nowoczesne, nowe, interesujące i warte zobaczenia. 

Bilety polecam kupić przez internet z uwagi na duże zainteresowanie. Możemy mieć problem z ich nabyciem w kasie i bezpośrednim wejściem na wystawy. Dlatego warto kupić je z wyprzedzeniem. 
Istnieje kilka opcji zwiedzania - samodzielnie, z przewodnikiem, lub audio-przewodnikiem ( chyba 10 zł). Oprócz tego można wejść na wystawę czasową lub stałą. Wszystko w zależności od opcji, którą wybierzemy. My zwiedzaliśmy samodzielnie i tylko wystawę stałą.  Dlaczego ? O tym trochę później. Na początek kilka informacji praktycznych.

Ceny kształtują się następująco: 

BILET NORMALNY
  • wystawa stała - 25 zł 
  • czasowa ( w tej chwili: Jak zrobić Muzeum) - 12 zł
  • łączony (wystawa stała+czasowa) -  30 zł
BILET ULGOWY 
  • wystawa stała - 15 zł
  • czasowa - 8 zł 
  • łączony - 20 zł 
W czwartki zwiedzanie wystawy stałej jest darmowe.

Po szczegóły, dotyczące opcji zwiedzania i cen biletów odsyłam na stronę muzeum.  

POLIN otwarte jest codziennie oprócz wtorków. W poniedziałki, czwartki i piątki można je odwiedzać w godzinach od 10-18. Z kolei w weekendy o 2 godziny dłużej. 
Skoro trochę informacji już za nami, to teraz pora na zdjęciowe zwiedzanie :)





Jak wspomniałem, muzeum jest naprawdę ciekawe. Nazwa mówi sama za siebie - ukazuje historię Polskich Żydów. Przechodząc przez poszczególne części wystawy stałej, mamy do czynienia z różnymi latami, wiekami. Powiem Wam, działo się. 



Przechodzimy przez różne sale, części. Mijamy aranżacje - targu, synagogi, dworca kolejowego, ulicy w mieście.



Całkiem niezła biblioteka, elegancki księgozbiór :)


A to już dworzec kolejowy. Przy kasach, za zegarem można nabyć bilet. Wystarczy go sobie oderwać z całego pliku. Następnie można go skasować, w specjalnym kasowniku, który wytłacza nazwę tego Muzeum. To bilety na 3, najgorszą klasą. 



Nie brakuje również elementów trudnych czasów, okresu wojen światowych czy Holocaustu. 






To już właściwie koniec odwiedzin. Oczywiście nie pokazaliśmy tu wszystkiego. Zwiedzanie zajęło nam ok. 2 godzin. Jednak tak naprawdę mogłoby, a może powinno zająć więcej. Jednak tego dnia więcej czasu poświęcić nie mogliśmy. Absolutne minimum, które warto sobie zarezerwować na zwiedzanie to 2 godziny. Wydaje mi się jednak, że optymalnym czasem byłyby 2,5-3 godziny. Przed odbiorem ubrań z szatni, warto jeszcze zajrzeć do sklepu z pamiątkami. Kupiliśmy zakładki i kubek. Ceny przystępne. 


Interesujące eksponaty, historie, zdjęcia, grafiki, krótkie filmy. Przekrój właściwie przez całą historię. Takie jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.  Naszym zdaniem jest to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić,a  kto wie może i wrócić. 

Planujecie odwiedzić POLIN ? Spodobało się Wam te Muzeum ?


Miło nam było Ciebie tu widzieć :)

31 komentarzy :

  1. Oczywiście słyszałam o tym miejscu, ale nie miałam okazji go odwiedzić. Księgozbiór faktycznie imponujący, a bilet jest ciekawym pomysłem pewnej pamiątki po zwiedzeniu. Do sklepu z pamiątkami pewnie zajrzałabym swoją drogą (w poszukiwaniu pocztówek lub innych małych przedmiotów).
    Pozdrawiam ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To fajne pamiątki, rzeczywiście. Nie napisałem o tym, ale można też sobie odcisnąć tuszem na kartce kilka obrazków. Co do pocztówek, to możesz śmiało iść w ciemno. Sporo ich tam :)

      Usuń
  2. Planujecie, planujecie. Dobrze że opisałeś to zmotywuję rodzinkę . Ciekawa jestem jak muzeum wypada w porównaniu z Yad Vashem

    OdpowiedzUsuń
  3. Czyli to zupełnie nowe muzeum?
    Warto sie wybrać, choć dotyka równeiż tak trudnych wydarzeń. Mnie zawsze ściska gardło, jak myślę o Holocauście. Maturę ustną nawet zdawałam z tego tematu.
    Ale cały zbiór robi wrażenie!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, otwarte jakoś chyba pod koniec października. Na początku było tłumnie, ale teraz już jest nieco lżej.

      Usuń
  4. Zawsze mowie, zeby najpierw pic kawe, a potem sie wypowiadac :)
    Czy naprawde trzeba doplacic 10 PLN za wynajecie audio-przewodnika?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, jeżeli chcieliśmy zwiedzać jakkolwiek to nazwać z przewodnikiem, to za audio należało dopłacić dychę.

      Usuń
  5. Niesamowite te grafiki, no i ta biblioteka wygląda pięknie.

    OdpowiedzUsuń
  6. Byłam /pokazywałam na blogu/, bo myslę, że warto, że trzeba. Robi wrażenie, nie przeraża martylorogią tyko, właśnie jedno bardzo istotnr. Całe Muzeum jest zlikalizowane pod ziemią, w piwnicy..nie wychodzi się poza -1.
    Budynek ogromny, ekspozycje interaktywne. Dla noszących okólary, zdjęcia, podpisy malutkie ale to detale. Warto, poznać historiępolskich Żydów. Wrażenie robi kładka...zobaczcie sami!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Masz rację. Brak w nim zbędnej martylorogi. Może dzięki temu jest lepiej ?

      Usuń
  7. ciekawe. dzięki za info o nowym muzeum :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Bilety trochę drogie, ale z tego co piszesz, naprawdę warto.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda, do najtańszych nie należą. Jednak na to, co oferuje muzeum to warto wydać taką sumę.

      Usuń
  9. No ceny biletów szału nie robią, ale jeśli tylko będę w Warszawie, wybiorę się tam z czystej ciekawości, by zobaczyć, jak ta inwestycja wygląda.

    OdpowiedzUsuń
  10. Muzeum jest w planach. Myślę, że może mi przypaść do gustu. Dzisiejsze muzea w bardzo fajny sposób opowiadają historię. To już nie są tylko jakieś eksponaty z podpisami, których nikomu nie chce się czytać ze względu na te małe literki, ale jakby wirtualne przejście przez historię. W takich miejscach zwiedzający czuje się, jakby sam był częścią tej historii. Takie odczucia miałam w Muzeum Powstania Warszawskiego i takie odczucia mam nadzieję mieć i w tym muzeum.

    OdpowiedzUsuń
  11. Jak dla mnie to punkt obowiązkowy wizyty w stolicy - lubię kulturę żydowską, żydowskie cmentarze...więc z chęcią spędzę kilka godzin w tym muzeum.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszy mnie to, że przynajmniej częściowo mogłaś zobaczyć je tu :) i zachęcam do odwiedzenia w realu. Ale widzę, że taka chęć jest. Bardzo fajnie :)

      Usuń
  12. Bardzo byłam ciekawa tego miejsca, dlatego dzięki za tę wycieczkę! Może przy najbliższej wizycie w Polsce o nie zahaczę, choć cena trochę odstrasza...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Naprawdę warto, brak tam zbędnej martyrologii a poza tym jest po prostu ciekawie. Zgadzam się. Cena na początku może wydawać się wysoka. Jednak po zwiedzaniu, pewnie już o tym zapomnimy :)

      Usuń
  13. Po moim pobycie w Izraelu żywiej zainteresowałam się zarówno tematyką współczesnej kultury i społeczeństwa kraju, jak i jego tłem historycznym. W Polinie byłam oczywiście zaraz na początku, tylko czekałam, aż przetną wstęgi. Piękne muzeum, doskonałe. Zabrałam tam couchsurfera z Berlina, był pod takim samym wrażeniem. Jeszcze nie raz nie dwa tam będę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja bardzo chciałbym pojechać do Izraela, pewnie wkrótce mi się to uda. Super, że zabrałaś tam także zagranicznego gościa. Moim zdaniem warto i trzeba pokazywać takie miejsca.

      Usuń
  14. O tym muzeum już wcześniej słyszałam, teraz dzięki Twojej relacji wiem, że warto się tam wybrać. Jednak do Warszawy jadę jak sójka za morze, wybieram się i wybrać się jakoś nie mogę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pamiętam, że się tak właśnie wybierasz i wybierasz. Ale lista miejsc stale się wydłuża więc polecam zawitać do stolicy. Wydaje mi się, że z biegiem czasu będziesz mogła zobaczyć kolejne równie interesujące miejsca na blogu.

      Usuń
  15. Coś mi się o uszy obiło, jak będę w Warszawie, na pewno się wybiorę.

    OdpowiedzUsuń
  16. Czytałam co nie co o tym muzeum, dlatego jeśli znajdę chwilę podczas kolejnej wizyty w stolicy, to się tam z chęcią wybiorę :)

    OdpowiedzUsuń
  17. Od jakiegoś czasu szykuję się do tego muzeum, jeszcze na długo przed jego otworzeniem :D Mam nadzieję, że w końcu w tym miesiącu mi się tam uda wybrać. Dobrze, że warto!

    OdpowiedzUsuń
  18. Świetna relacja. Ciekawy blog - zapraszam do jego bezpłatnej promocji na mojej platformie (rejestracja zajmuję chwilę) - bo jest tego wart. Najciekawsze posty udostępniamy również na naszym profilu na facebooku.

    OdpowiedzUsuń
  19. Bardzo podoba mi się to, w jaki sposób urządzane są teraz polskie muzea. Miałem okazję być już w kilku powstałych lub wyremontowanych w ciągu ostatnich kilku lat, w tym Fabryce Schindlera w Krakowie, Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Muzeum Powstania Warszawskiego itd. Wszystkie mi się podobały, a POLIN to z całą pewnością mój kolejny cel. ;)

    OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za odwiedziny i komentarz, zapraszamy do obserwowania. Jeżeli komentujesz jako "Anonimowy" podpisz się proszę, żebym wiedział jak mam do Ciebie się zwracać. Jednocześnie informujemy, że odwiedzamy komentujących. Nie ma potrzeby zostawiania adresu strony.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Printfriendly