wtorek, 18 listopada 2014

Łodzi ciąg dalszy

Czy spodobał Wam się spacer Piotrkowską ? Jeżeli tak to zapraszamy na kolejne miejsca w Łodzi, które odwiedziliśmy w trakcie naszej krótkiej wizyty w tym mieście a jeśli nie to może teraz będzie ciekawiej. Będą to trzy różne miejsca, ale w stosunkowo bliskiej odległości od siebie i przede wszystkim skupione w jednej części miasta co jak wiadomo zaoszczędziło nam czasu. 

Zaczniemy od Manufaktury. Być w Łodzi i nie być w Manufakturze  ? Też wyszliśmy z takiego założenia. Czy ta nazwa to tylko ładna otoczka dla zwykłego, pospolitego centrum handlowego ? Na pewno też, ale nie do końca. Poniższa brama  jest przepustką do tego miejsca. Choć pewnie zależy, od której strony wejdziemy.


Manufaktura to potężne centrum handlowe, kulturalne, rozrywkowe i usługowe. Powstało na miejscu dawnej fabryki Poznańskich. Obok, znajduje się Pałac Poznańskich, o którym w dalszej części wpisu. Cała koncepcja tego miejsca opiera się na czerwonej cegle i zachowania przynajmniej częściowo fabrykanckiego wyglądu, który w połączeniu z nowoczesnością, dzisiejszymi czasami daje ciekawy efekt. 



Manufaktura wydaje się być podzielona na kilka części. Handlową-usługową-restauracyjną-rozrywkową i kulturalną. W jednym miejscu jest mnóstwo sklepów, w innym restauracji a w jeszcze innej części znajduje się kino. W lato jest też miejsce do gry w siatkówkę na rynku Manufaktury. Tam też odbywają się różne wydarzenia kulturalne.




A skoro mowa o kulturze to warto napisać, że mieści się tu klika muzeów. Muzeum Sztuki, Muzeum Historii Miasta Łodzi czy Muzeum Fabryki. Moim zdaniem w jeden dzień trudno wszystko to zobaczyć. Dlatego też jest pretekst do tego, aby tam kiedyś jeszcze powrócić. 


Tymczasem przenieśmy się do wspomnianego gdzieś wyżej - Pałacu Poznańskich. Znajduje się on, obok całego kompleksu. To w Pałacu znajduje się Muzeum Miasta Łodzi. Jest to XIX wieczna budowla, oczywiście fabrykancka. Naprawdę jest okazały, bardzo ładny. Warto wejść do środka. Bilety nie są drogie (10zł). Pałac zaskakuje. 



Zdjęć z wnętrz pałacowych nie mamy, bo widzieliśmy zakazy. Jednak zwiedzający i tak je wykonywali, ale my już sobie darowaliśmy. Dlatego też tylko z zewnątrz i od czoła. Wejście do Muzeum jest z II strony, od ulicy.


Ten dzień był okropny pod względem aury. Przez cały czas coś mżyło, padało. Jak już wydawało się, że przestało to zaraz znowu trzeba było rozkładać parasol. Nie było to zachęcające do tego,aby chodzić gdzieś jeszcze. Jednak zostałem namówiony żeby udać się w jedno miejsce. Pierwsza myśl dotyczyła Cmentarza Żydowskiego. Jednakże tego dnia był zamknięty ze względu na Szabas. Nie miało więc to sensu. Tym niemniej trafiliśmy na cmentarz, ale Stary. To może 15 minut pieszo od Manufaktury.

Jak na cmentarz przystało ma on kilka bram. My weszliśmy tą, gdzie zaraz zaczynała się ta aleja. Bardzo mi się to spodobało.


Może słów kilka o Starym Cmentarzu. Został otwarty w 1855 roku, jest do dziś ważną nekropolią łódzką, ale i pewnie aglomeracyjną. Znajdują się na nim liczne grobowce Łódzkich Fabrykantów, osób zasłużonych i tych zwykłych. Oprócz samych nagrobków uwagę przyciągają dwie, duże budowle. Są to Kaplica Heinzlów oraz Scheiblera. Nie mamy ich zdjęć, ponieważ trwa ich remont i są zasłonięte zieloną siatką. Mamy za to kilka zdjęć pomników. 



Wydaje się, że nie ma tam dominującej, jednej formy. Jedne są bardziej wymyślne, drugie mniej. Są wielkogabarytowe i normalne. Nie ulega jednak wątpliwości, że sporo z nich to dzieła sztuki.





Spacer po tym Cmentarzu należał nawet do przyjemnych. Było to jeszcze tydzień po święcie więc w większości miejsc stały  znicze, chryzantemy. Dzięki temu odnosiło się wrażenie, że nie jest ponuro tylko kolorowo. 


Tylko tyle a może aż tyle zdołaliśmy zobaczyć w Łodzi. Sporo osób wskazywało po opublikowaniu pierwszego wpisu, że oprócz Piotrkowskiej, miasto jest zielone. I to prawda. Nie była to moja pierwsza wizyta w tym mieście, ale któraś z kolei. Trzecia a może czwarta. Do miejsc, które warto by odwiedzić na pewno dodałbym łódzkie zoo, ze sławnymi żyrafami, które ktoś "wytłukł" przez głupotę, ale podobno pojawili się następcy. Ale też inne pałace, bo przecież nie jeden Poznańskich tam się znajduję. Łódź oferuje naprawdę wiele interesujących miejsc. Jeżeli jednak chodziłoby o dłuższy pobyt, zamieszkanie to raczej nie. Po prostu to nie to. 

O Łodzi także:


26 komentarzy:

  1. i tym razem ciekawe zdjęcia :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Chcę na wiosnę wrócić, bo widziałam za mało ale do Muzeum weszłam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę,że warto :) Poza tym w kompleksie Manufaktury jest tyle do obejrzenia,że potrzeba na to dość czasu.

      Usuń
  3. Spodziewałem się cudów na Piotrkowskiej, a te miejsca wyglądają nawet lepiej!
    Jakoś nigdy nie czułem się zachęcony by odwiedzić Łódź, ale chyba zmienię podejście ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Łódź się jakoś szczególnie się nie reklamuje. Ale jest tam co obejrzeć.

      Usuń
  4. Łódź ma zdecydowanie więcej do zaoferowania jak wiele miast w Polsce, a jednak nie jest reklamowana jako turystyczna atrakcja.
    Pałac Poznańskich bardzo mi się podoba a i cmentarze jak mi wiadomo rewelacyjne (z relacji w internecie), a łódzka Manufaktura na deser bo lubię zakupy.... chyba trzeba będzie wybrać kiedyś ten kierunek w Polsce do przedreptania.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Racja. Ja też od czasu do czasu lubię wyskoczyć na zakupy :)

      Usuń
  5. Oh zdecydowanie tak, ta część Łodzi w jesiennych barwach również przypadła mi do gustu. W sumie jestem trochę zaskoczona tym miastem, nie spodziewałabym się że ma do zaoferowania tak wiele :) Ah te Polskie miasta ciągle mnie zaskakują, marze o pięknych dalekich miejscach a nie szukam na "swoim podwórku"
    Pozdrawiam i zapraszam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polska jak widać też ma wiele do zaoferowania. Myślę, że trochę to widać po blogu, bo można tu znaleźć wpisy ze świata, ale i Polski :)

      Usuń
  6. Moja przyjaciółka często jeździ w delegacje do Łodzi, może w końcu tak się zgramy czasowo, że się z nią wybiorę i odczaruję Łódź - pierwsza wizyta w tym mieście nie była udana.

    Pomniki na cmentarzu imponujące, myślę, że warto odwiedzać takie miejsca i zapamiętywać. Dzisiaj takich nagrobków już się nie robi.

    OdpowiedzUsuń
  7. Manufaktura Łódzka to już obowiązkowy punkt zwiedzania tego miasta :)
    Mi w Łodzi podobało się też w Ogrodzie Botanicznym.
    Byłam na dwóch łódzkich, akademickich Sylwestrach - to były czasy... ;) Przepraszam - taka mała wspomnieniowa i nie podróżnicza dygresja ;))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ależ nie ma problemu,ten blog to ciekawe historie,ciekawych ludzk :) Tam niestety nie dotarłem,szkoda. Co do wspomnień jeszcze to ja będę wspominać w sobotę mój I samodzielny wyjazd. Więc trochę wspominkowo będzie.

      Usuń
    2. A gdzie był ten pierwszy samodzielny wyjazd i jak dawno temu? Pytam z ciekawości :)

      Usuń
    3. Kilka lat temu,a gdzie to rozwiązanie jutro ;)

      Usuń
  8. Bardzo fajne zdjęcia. Dawno nie byłam w Łodzi, ale chyba niewiele się zmieniło...dziękuję za spacer.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trudno mi powiedzieć mało czy dużo się zmieniło,ale miasto zdecydowanie ładnieje.

      Usuń
  9. Łódź przeżywa jakiś podróżniczy renesans po wielu latach pokutowania jako ta o wiele brzydsza siostra Warszawy :) Niestety obawiam się, że po jednym/dwóch dniach niewiele zostaje do zobaczenia - jak we wpisie - "po prostu nie to" :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O tak,zgadzam się z tym pokutowaniem. Ale wiesz co Gosia,myślę jednak że sporo miejsc jest do zobaczenia nawet po tych 2 dniach. Tam jest sporo ciekawych pałaców,cmentarzy,parków. Ale tak jak napisałem,a Ty się zgodziłaś co do dłuższego pobytu to nie :)

      Usuń
  10. wstyd przyznać, że za bardzo Łodzi nie znam, chociaż od dłuższego czasu się wybieram (i wybrać coś nie mogę, a tak blisko!). A wygląda na arcyciekawe miasto! Dzięki za zachętę do wyjazdu tam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To teraz przynajmniej trochę będziesz mieć ogląd na to co można zobaczyć :)

      Usuń
  11. W życiu nie byłam w Łodzi. Chyba. W każdym razie zewsząd słyszę, że to jedno z piękniejszych miast Polski i widzę, że ludzie mają rację. Zamiast rozglądać się za dobrymi opcjami na egzotyczne wyspy chyba zainwestuję w pociąg w te nie tak odległe strony!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam dobrą informację. System internetowej sprzedaży PKP już działa :) Poza tym z np. Warszawy są bilety relacyjne-tańsze. (O tym pisaliśmy tu: http://zblogowani.pl/wpis/149288/kupisz-wczesniej-bedzie-jeszcze-taniej) Ja lubię i te egzotyczne wyspy, ale po Polsce też warto pojeździć :)

      Usuń
  12. Łódź wypiękniała, odkąd w niej nie mieszkam (to już 20 lat!). Na Starym Cmentarzu nigdy nie byłam, dziękuję więc, że mogłam zobaczyć jego urok.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też tak uważam, po moim ostatnim pobycie 7 lat temu. Cały czas coś się tam zmienia. Cieszę się, że mogłaś zobaczyć ten cmentarz chociaż na kliku zdjęciach.

      Usuń
  13. Łódź zdecydowanie warta jest odwiedzenia. Ma niesamowity klimat i wciąż pojawiają się tutaj nowe, ciekawe miejsca.

    OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za odwiedziny i komentarz, zapraszamy do obserwowania. Jeżeli komentujesz jako "Anonimowy" podpisz się proszę, żebym wiedział jak mam do Ciebie się zwracać. Jednocześnie informujemy, że odwiedzamy komentujących. Nie ma potrzeby zostawiania adresu strony.