środa, 16 lipca 2014

Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki

Dziś chcielibyśmy Was zaprosić na małą wycieczkę do Europejskiego Centrum Sztuki czyli Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, której gmach mieści się przy ulicy Odeskiej 1.
 Jest to największa tego typu instytucja w Polsce północno-wschodniej a także w tej części Europy. Swoją działalność rozpoczęła jesienią 2012 roku. W tym roku będzie obchodzić II urodziny. Przez dwa lata gościła już na swoich spektaklach ponad 300 tysięcy widzów. Dotychczas Opera przygotowała dla widzów takie musicale jak: "Korczak", "Upiór w Operze" natomiast jeśli chodzi o opery to można było obejrzeć: "Straszny Dwór", "Traviatę" oraz "Pimpinone".  A już jesienią premierą będzie: "Skrzypek na dachu". Wszystkie wydarzenia cieszyły się ogromną popularnością a także były bardzo dobrze odbierane przez widzów. Do wnętrza Opery - na salę Was nie mogę zabrać, bo w zwykłe dni jest ona po prostu zamknięta. Możecie jednak odbyć wirtualny spacer za pośrednictwem tej strony. Wnętrze samego budynku oczywiście mogę pokazać, bo można się po nim swobodnie poruszać - było nie było jest to swego rodzaju jakaś atrakcja turystyczna. Sponsorami, patronami tej instytucji są m.in. PKO BP, RMF Classic, Bank Pekao S.A.


schody od głównego wejścia

Wnętrze jest nowoczesne. Dużo tam szkła, drewna. Jest przestronnie.
W przerwach spektaklu można udać się do kawiarni na kawę, herbatę, ciasto czy nawet lampkę wina. Oprócz tego wzdłuż ścian cały czas działają różne wystawy. 


Jest też dużo zdobień, nawiązujących oczywiście do muzyki. 


Z zewnątrz Opera wygląda na okazały budynek. Projekt jest taki, aby pokrył się zielenią. W tej chwili jest "betonowym sarkofagiem". Roślinność jednak powoli "rusza".


Całkiem przyjemnie wygląda to co znajduje się wokół. Jest dużo zieleni - drzewek, krzewów, kwiatów. Na taras widokowy na dachu można wejść za 5 zł. Czynny jest w weekendy w miesiącach letnich. 

Na sam taras prowadzą kręte schody.


W drodze na dach można zobaczyć z góry amfiteatr. W okresie letnim ma tam miejsce sporo wydarzeń.


Z samego dachu widoki są następujące. Może nie widać szerokiej panoramy Białegostoku, ale to dlatego, że miasto jest zielone i w dużej mierze drzewa trochę przysłaniają widoki.


na środku widać Katedrę
 O samej Operze jest wiele różnych opinii. Pojawiają się zarzuty, że taką instytucję trudno utrzymać. To prawda. Ale mimo wszystko łatwiej niż liczne stadiony. Poza tym należy pamiętać, że instytucje kulturalne zazwyczaj nie mogą się same utrzymać i po prostu trzeba do nich dokładać. Same spektakle, które są przygotowywane cieszą się ogromną popularnością. Są nawet organizowane wycieczki na spektakle z Polski jak i z Litwy, Białorusi. Budynek i otoczenie wygląda okazale, ale potrzeba jeszcze trochę czasu, aby wszystko się unormowało. Ale najważniejszym jest to, żeby o to dbać i nie niszczyć. W przeciwnym razie nie ma co nawet marzyć o przyzwoitym wyglądzie. 


Miło nam, że tu zaglądasz. Słonecznego wypoczynku.

14 komentarzy :

 1. znowu wylądowaliście na dachu! lubicie być wysoko :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lubimy być "na wysokości" , stąd też pasja do latania :)

   Usuń
 2. Bardzo ciekawy post, muszę się kiedyś tam wybrać :)
  http://voyage-avis.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo nowoczesne wnętrze. I teren musz zdecydowanie zagospodarować zielenią, bo jakoś tak..mi nie pasuje ..taka blacha ;)
  Ale poza tym świetne mają propozycje musicali i oper! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wewnątrz na sali też jest fajnie. A oferta jest świetna.

   Usuń
 4. Przyznam szczerze, że nigdy nie słyszałam o tym miejscu. Fajna inicjatywa i wcale się nie dziwię, że imprezy tam organizowane cieszą się popularnością bo sama z chęcią obejrzałabym tam jakieś przedstawienie lub operę. I z radością weszłabym na dach po tych krętych schodach!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może wybierzesz się na jakąś premierę ;) ? Ciesze się, że dzięki nam dowiedziałaś się o tym miejscu. Na Youtube są różne zwiastuny, zapowiedzi spektaklów. Można zerknąć np. https://www.youtube.com/watch?v=1FHW5gfNA7M

   Usuń
 5. Niedawno byłam w Białymstoku a tam nie dotarłam, szkoda, że wcześniej nie wiedziałam że takie centrum istnieje. Widać, że to ciekawe miejsce. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Imponujący budynek z zewnątrz i z wewnątrz, wyobrażam sobie, jak będzie wyglądał, kiedy to pnącze go wreszcie oplecie :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. jej, jaki ładny budynek! ostatnio projektowałam dom kultury i wyglądał nieco podobnie :)
  ciekawe miejsce, szkoda tylko, że nie można krokodyli wprowadzać.

  OdpowiedzUsuń
 8. Muszę się wybrać do Białegostoku, bo nigdy nie byłam. Zapisuję na listę "do zwiedzenia".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To miłe :) , zapraszam. Chętnie się spotkamy :)

   Usuń

Dziękujemy za odwiedziny i komentarz, zapraszamy do obserwowania. Jeżeli komentujesz jako "Anonimowy" podpisz się proszę, żebym wiedział jak mam do Ciebie się zwracać. Jednocześnie informujemy, że odwiedzamy komentujących. Nie ma potrzeby zostawiania adresu strony.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Printfriendly