sobota, 10 września 2016

Lotnisko Bruksela Charleroi - dojazd

Wybierając się do Brukseli, mamy możliwość zdecydowania  (oczywiście w zależności od tego jaką linią lotniczą lecimy) - czy podróżujemy na główne lotnisko Zaventem - oddalone o ok. 12 km od centrum czy też na Charleroi, położone niecałe 50 km od stolicy Belgii. Jeśli chodzi o te pierwsze to raczej nikt nie powinien mieć problemów z dojazdem do centrum miasta. Nie dość, że położone jest w sumie w podobnej odległości jak Lotnisko Chopina w Warszawie to również posiada bezpośrednią komunikację miejską, dzięki której dojazd do centrum Brukseli nie powinien zająć więcej niż 25-30 minut. Co jednak, gdy wylądujemy na lotnisku Bruksela Charleroi ? Na to pytanie odpowiem właśnie w tym - praktycznym wpisie


Istnieje  kilka sposobów dotarcia z/na Charleroi: samochód, prywatny transfer, taksówka czy w końcu pociąg oraz liniowy autobus- tzw. Brussels City Shuttle, któremu poświęcę najwięcej miejsca, z bardzo prostego powodu. To właśnie tym środkiem transportu miałem okazję kilkukrotnie podróżować na trasie lotnisko Bruksela Charleroi-Bruksela i z powrotem, wówczas gdy nie lądowałem na lotnisku głównym.


Firma, która zajmuje się przewozem pasażerów to flibco.com. Odjazdy autobusów zarówno spod terminala lotniska Charleroi do Brukseli jak i z dworca kolejowego w Brukseli - Brussels Midi (dworzec południowy) na lotnisko Charleroi, odbywają się średnio co 20-30 minut.  Czas przejazdu z/do Brukseli bywa różny. Czasem jedzie się 40-50 minut, a nie tak rzadko i 1 h. Dlatego też od razu najlepiej założyć, że czas przejazdu to ok. 60 minut. Autobusy można łatwo rozpoznać. Część pojazdów jest zielono-biała oraz biało-niebieska, oczywiście z napisami flibco.com. A poniżej wnętrze jednego z autobusów. Bilet na przejazd warto kupić z wyprzedzeniem na stronie przewoźnika. Jeśli dobrze trafimy to może się udać zarezerwować przejazd za 5€ (w jedną stronę), a jeśli nie to maksymalnie za 14€. Nie polecam kupowania biletów na lotnisku, w automacie ani też u kierowcy, ponieważ to wydatek rzędu 17€ - czyli czasem więcej niż bilet lotniczy :) Bilety nie są ważne na konkretną godzinę, ale na konkrety dzień. Przy wejściu do autobusu należy okazać bilet kierowcy, który zeskanuje kod. Bilety mogą być w formie papierowej lub też elektronicznej. Ważne jednak, aby można było zeskanować wspominany wyżej kod. 


Warto jeszcze wspomnieć, iż flibco.com nie ogranicza się jedynie do przewozów pomiędzy Brukselą, a lotniskiem w Charleroi. Na ich stronie można również zarezerwować przejazd do Francji, Luksemburga czy Niemiec. Można zatem wylądować na Charleroi w Belgii i udać się w dalszą podróż do innego państwa. 


Gdy już dotrzemy na lotnisko nie pozostaje nam nic innego jak kierowanie się do terminala. Lotnisko Bruksela Charleroi nie jest duże więc trafienie do odpowiedniego stanowiska, kontroli bezpieczeństwa czy w końcu wyjścia nie powinno sprawić kłopotu. A potem prosto do samolotu :)Podsumowując, moim zdaniem dotarcie z/na lotnisko Bruksela Charleroi nie jest problematyczne, choć oczywiście może być różnie. Jeśli odpowiednio wcześnie "zajmiemy się" tematem dojazdu to może nam się udać kupić bilet w naprawdę rozsądnej cenie. Autobusy kursują dość często, a bilet nie jest kupowany na konkretną godzinę. Nie stwarza to więc problemu, że należy zdążyć na konkretny kurs. Oczywiście kwestią pozostawiającą wiele do życzenia jest czas przejazdu. Niestety, jednak decydując się na tzw. lotnisko dla tanich linii lotniczych, które z reguły jest oddalone od miasta, należy wziąć to po prostu pod uwagę. 

Czy mieliście okazję podróżować z/na Charleroi, a może macie jakieś pytania z tym związane ? Może ktoś z Was korzystał właśnie z Brussels City Shuttle, albo innego środka transportu w drodze z/do stolicy Belgii ? 


Wpisy z Brukseli znajdziecie tu

Inne wpisy praktyczne możecie znaleźć w części Praktycznie.

Więcej szczegółów dot. transportu możecie znaleźć na stronie lotniska Charleroi

8 komentarzy :

 1. Dziekuje za wyczerpujace informacje. Nigdy w Brukseli nie bylam, ale moze kto wie...?

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja mam jedno pytanie. Te najtańsze ile wcześniej można wyszukiwać? :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tym jest naprawdę różnie. Na około miesiąc przed wylotem można znaleźć te po 5 EUR. Czasem jednak są w większości wyprzedane. Na pewno też jest trudniej je znaleźć na poniedziałki i piątki.

   Usuń
 3. Byłam i jechałam tym samym autobusem. Faktycznie za 5 euro można kupić bilet z wyprzedzeniem przez internet, ale jak się kupuje parę dni przed wyjazdem, to już drożej. Ale i tak wychodzi taniej niż innym środkiem lokomocji.

  OdpowiedzUsuń
 4. właśnie kupiłem na 2 szt za 52 PLN na początek grudnia...

  OdpowiedzUsuń
 5. Właśnie będę sie tam wybierał. Orientujesz się, jak wygląda parking przy lotnisku - czy orientujesz się jak tam jest? Tak samo jak na słynnej strefie parking balice ?

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam,
  Słyszałem, że na tym głównym lotnisku są bardzo zaostrzone kontrole i trwa to długawo, gdyż trzeba przejść jakby przez dwie. Czy w Bruksela Charleroi też tak jest?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Racja. Swego czasu na lotnisku Zaventem kontrole trwały dość długo. W Charleroi może nie były aż tak drobiazgowe, ale pierwsza kontrola była już przed budynkiem, a druga wewnątrz. W godzinach "szczytu lotniskowego", warto sobie zarezerwować nieco więcej czasu.

   Usuń

Dziękujemy za odwiedziny i komentarz, zapraszamy do obserwowania. Jeżeli komentujesz jako "Anonimowy" podpisz się proszę, żebym wiedział jak mam do Ciebie się zwracać. Jednocześnie informujemy, że odwiedzamy komentujących. Nie ma potrzeby zostawiania adresu strony.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Printfriendly