Książkowo

niedziela, 26 lutego 2017

Podróżuj z książkami - "Monsun przychodzi dwa razy" A. Janowska


W cyklu "Podróżuj z książkami" nadeszła pora na kolejną i tym razem dość sugestywną podróż. Podróż szlakiem pieprzu i innych przypraw przez Keralę, Oman oraz Zanzibar. W tę jakże niecodzienną podróż - na spotkanie z pieprzem zabiera nas Anna Janowska - autorka książkiMonsun przychodzi dwa razy wraz z Wydawnictwem Muza.


"Po raz pierwszy zobaczyłam go przypadkiem. Oplatał zielonym uściskiem pień drzewa, wijąc się niczym wąż. Zielone liście w kształcie serc skrywały długie na palec grona pieprzu". To barwne słowa opisujące pierwsze spotkanie Autorki z przyprawą, którą jest pieprz. Pieprz jest zdecydowanie motywem przewodnim tej książki. Choć nie jedynym. Pojawiają się również goździki, wanilia, kardamon i wielu innych "bohaterów".


poniedziałek, 10 października 2016

Podróżuj z książkami - "Chiny bez makijażu" M. Jacoby

W cyklu "Podróżuj z książkami" nadszedł czas na kolejną pozycję. Tym razem na dobre przenosimy się do Azji. "Chiny bez makijażu", bo tak brzmi tytuł tej książki, autorstwa Marcina Jacobego otrzymałem od Wydawnictwa Muza. Państwo Środka jest mi tak odległe pod różnymi względami, że bez chwili zawahania, zdecydowałem się tę książkę przeczytać i przedstawić na blogu przede wszystkim dlatego, że lubię poznawać nowe miejsca.


Jak już wspomniałem, Autorem książki jest Marcin Jacoby - sinolog. W sumie na tym jednym słowie mógłbym poprzestać, ale uważam, że to trochę za mało.


sobota, 9 lipca 2016

Podróżuj z książkami - "Pieszo do irańskich nomadów" Ł. Supergan


Całkiem niedawno otrzymałem od Wydawnictwa Muza, propozycję przeczytania, a następnie zrecenzowania książki pt. "Pieszo do irańskich nomadów" autorstwa Łukasza Supergana. Po zapoznaniu się z kilkoma informacjami na temat tej publikacji oraz wiedzą, że dotyczy ona Iranu czyli kraju leżącym w regionie, którym się interesuje, postanowiłem bez wahania, że bardzo chętnie przedstawię Wam ten tytuł na blogu. 


Na początku jednak chciałbym wspomnieć co nieco o Autorze tej książki. Łukasz Supergan to podróżnik, pasjonat gór - wędrowiec z krwi i kości. To moim zdaniem najlepiej pasujące określenie. Dlaczego ?

sobota, 28 maja 2016

Podróżuj z książkami - "Transsyberyjska" P. Milewski


Ostatni wpis z cyklu „Podróżuj z książkami” pojawił się na początku tego roku. Zatem minęło już sporo czasu. Dlatego też to chyba odpowiedni moment na to, aby do cyklu, dołączyła kolejna pozycja. Tym razem zapraszam na podróż koleją transsyberyjską, a wszystko za sprawą książki autorstwa Piotra Milewskiego – „Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej”. Egzemplarz do przeczytania i recenzji otrzymałem od Wydawnictwa Znak. Dodam, że jest to już druga książka tego Autora, którą miałem okazję czytać.


„Transsyberyjska” – tak skrótowo będę nazywać tę książkę to w dużej mierze jak można się domyślić, zapiski z podróży koleją transsyberyjską, którą Autor miał okazję swego czasu podróżować.

piątek, 15 stycznia 2016

Podróżuj z książkami - "Archipelag znikających wysp" S. Prokurat, P. Śmieszek


W pierwszym tegorocznym wpisie zapraszam Was na archipelag. A wszystko za sprawą książki, którą otrzymałem w prezencie, pod choinką. Jako jedna z pierwszych rzeczy, która rzuciła mi się w oczy to oczywiście okładka, która mnie trochę zaintrygowała. Postanowiłem więc zajrzeć do przedmowy i wówczas stało się jasne, że to książka o Archipelagu Indonezji. 


Jak być może część z Was pamięta, Azja jak na razie jest dla mnie dość obcym rejonem, o którym jak dotąd tylko czytam. Dlatego też do książek, które poruszają tematykę azjatycką, podchodzę z ciekawością. Nie inaczej było w tym przypadku. 

niedziela, 29 listopada 2015

Podróżuj z książkami - "Dzienniki japońskie" P. Milewski


W cyklu "Podróżuj z książkami" przyszedł czas na Japonię, a wszystko za sprawą otrzymanego egzemplarza do przeczytania, a następnie zrecenzowania od Wydawnictwa Znak. Pomyślałem - Japonia ? Czemu nie. W sumie rzadko miałem okazję coś czytać na temat tego kraju i ogólnie rzecz biorąc regionu.  

"Dzienniki japońskie" jak sama nazwa mówi to zapiski z podróży, a nawet dwóch podróży do Japonii, które odbył Autor książki. Nie jest to więc typowa książka podróżnicza, z której dowiemy się np. tego jak przygotować taki wyjazd, co warto zobaczyć czy w końcu co nieco poznać ten region. A są to rzeczywiście zapiski, przemyślenia, spostrzeżenia i pewne historie, które były nieodłącznym elementem wyjazdów do Japonii. Mogę śmiało napisać, że Piotr Milewski przemierzał ten kraj wzdłuż i wszerz dokładnie obserwując to co dzieje się wokół niego. Dlatego też wspomniałem wyżej o pewnych spostrzeżeniach i przemyśleniach, których nie brakuje. 


Książka jest podzielona na II części - "Rok Królika" oraz "Rok Konia", przy czym ta druga jest zdecydowanie krótsza. Zdjęcia nie przeplatają się pomiędzy treścią, a stanowią dwie oddzielne wkładki zawierające od kilku do kilkunastu fotografii, które umieszczone są wewnątrz lektury. 

wtorek, 29 września 2015

Podróżuj z książkami - "Przystanek Barcelona" K. Wolnik-Vera


Mija rok od mojego kilkudniowego wyjazdu do Barcelony. Pamiętam, że przed tamtą podróżą pokazałem Wam w przedwyjazdowym wpisie pewną książkę, dzięki której dowiedziałem się wielu interesujących rzeczy na temat samego miasta, ale nie tylko. Postanowiłem, że poświęcę temu tytułowi odrobinę więcej uwagi w oddzielnym poście. Kącik książkowy wydaje się być do tego idealny. Zatem zapraszam na "Przystanek Barcelona".


sobota, 12 września 2015

Podróżuj z książkami - "Lecę dalej. Tanie podniebne podróże" M. Filipczak


Tę książkę kupiłem kilka lat temu. Prawdopodobnie w tym roku, w którym się ukazała czyli w 2012. Może wydać się to śmieszne, ale jednym z powodów zakupu była okładka. Bardzo mi się spodobała, wydała mi się ciekawa, a w pewnym stopniu także urzekła - bo samolot i to jeszcze realny, realna linia, a nie coś wymyślonego ... . Czasem się zastanawiam czy nie za bardzo jestem "zakręcony" z tymi samolotami ;)


sobota, 18 lipca 2015

Podróżuj z książkami - "Etat w chmurach" T. Grzywocz


Jako pasjonat lotnictwa cywilnego, nie mogłem sobie odmówić zakupu, a następnie przeczytania tej książki. Jak pewnie możecie się domyślić czytałem niejedną książkę o podobnej tematyce i pewnie przeczytam jeszcze ich wiele. 


"Etat w chmurach" to dziennik pokładowy stewardessy pracującej w jednej z linii lotniczych z regionu Półwyspu Arabskiego. Nie dowiadujemy się jednak konkretnie o jaką linię chodzi, a także z którego kraju ta linia pochodzi. Czytając książkę można mieć jednak pewne domysły i przypuszczenia, choć nie ukrywam, że trzeba "być w temacie". Miejsce pracy nazywane jest przez Autorkę - "Arabowem". Na początku podkreśla ona, że wymyślona przez nią nazwa nie ma mieć negatywnego wydźwięku, a jest po prostu zwykłym określeniem, które przyjęła stosować w swojej publikacji. Moim zdaniem jednak pomimo zastrzeżenia, brzmi to dwuznacznie.

piątek, 12 czerwca 2015

Podróżuj z książkami - "Przez trzy Ameryki. 30 tysięcy kilometrów z Alaski do Ziemi Ognistej" T.Gorazdowski

Niedawno otrzymałem do przeczytania i przedstawienia na blogu, majową nowość na rynku wydawniczym, prosto od Wydawnictwa Znak. Zaproponowano mi, abym zapoznał się z książką podróżniczą - "Przez trzy Ameryki. 30 tysięcy kilometrów z Alaski do Ziemi Ognistej", autorstwa Tomasza Gorazdowskiego - dziennikarza radiowej Trójki. Przyznam, że początkowo trochę się wahałem. Czytałem niejedną tego typu książkę, której autorem był właśnie dziennikarz, dziennikarka. Czasem można się po prostu naciąć, bo zawartość nie przedstawia niczego ciekawego, a wręcz nudzi. Na szczęście w tym przypadku było inaczej. 


Trzy Ameryki, to zbiór relacji z podróży Autora i jego kompana podróży. Przebyli Oni około 30,000 tysięcy kilometrów wzdłuż trzech Ameryk.

Podróżuj z książkami - "Pisane słońcem" M. Roszkowski

Jakiś czas temu otrzymałem do przeczytania, a także podzielenia się wrażeniami książkę Maćka Roszkowskiego pod tytułem "Pisane słońcem". To, co jako pierwsze rzuciło się w moje uszy i oczy, to z pewnością sam tytuł i zdjęcie na okładce. Muszę przyznać, że nie kojarzyłem tej pozycji. Wspomniany tytuł zwyczajnie mnie zaintrygował, ale też czytając skrót (o czym jest ta książka), zdecydowałem o tym, aby ją przeczytać i właściwie tego nie żałuję.


"Pisane słońcem", to zbiór historii, które przydarzyły się Autorowi w trakcie jego podróży po Azji. Spędził w niej prawie dwa lata, odwiedzając dość pokaźną liczbę miejsc jak np. Kazachstan,


niedziela, 3 maja 2015

Podróżuj z książkami - "Leci z nami pilot" S. Mikosz


Gdy doszły mnie słuchy, że taka książka pojawiła się w sprzedaży, to bez chwili zastanowienia stwierdziłem, że chciałbym ją przeczytać. Wpadła w moje ręce stosunkowo po dość długim czasie od ukazania się. Nie musiałem jej  kupować czy wypożyczać, bo otrzymałem ją w prezencie. 


"Leci z nami pilot", to bardzo ciekawa książka o lotnictwie cywilnym od kuchni. Można się z niej dowiedzieć prawie wszystkiego co związane z liniami lotniczymi, samolotami i nie tylko. Całość napisana jest w przystępnym języku, specjalistyczne słownictwo, które czasem się pojawia nie sprawia żadnego problemu, bo w zasadzie jest ono od razu tłumaczone.  Książka podzielona jest na tematyczne części. Dowiemy się trochę o samych samolotach, działalności linii lotniczych, programach lojalnościowych, bezpieczeństwie w lotnictwie, pewnych zasadach czy o tym w jaki sposób są sprzedawane bilety lotnicze. To tylko kilka kwestii, które tu wymieniam.

sobota, 4 kwietnia 2015

Podróżuj z książkami - "Paragon z podróży" P. Świątek, B. Szaro


Dziś moje odczucia po przeczytaniu "Paragonu z podróży" - czyli poradnika taniego podróżowania. O tej książce dowiedziałem się po pierwsze z niektórych blogów, po drugie ze sklepów internetowych. Albowiem był to naprawdę popularny tytuł, który jak mniemam całkiem nieźle się sprzedawał. Trochę posłuchałem, poczytałem, popytałem, okazało się, że większość osób, które tę książkę przeczytało ma pozytywne opinie. Pomyślałem więc - muszę mieć i ja (tę książkę, czy wrażenia to się okażę).


sobota, 7 marca 2015

Podróżuj z książkami - "Między światami" M. Filipczak


Tym razem o najnowszej, trzeciej już książce podróżniczej Marzeny Filipczak, którą kupiłem sobie jakiś czas przed wyjazdem do Estonii. Myślę, że część z Was być może kojarzy tę autorkę, a przynajmniej tytuły, które się ukazały  dotychczas. Zacznę jednak od jej ostatniej książki czyli "Między światami".

"Między światami" to zdecydowanie typowa - w pozytywnym tego słowa znaczeniu książka podróżnicza. Autorka opowiada o swoich przeżyciach, podróżach i towarzyszących im przygodach. Nie mogę nie wspomnieć także o tym, że Marzena Filipczak podróżując, spotyka na swojej drodze przeróżnych ludzi. Także im poświęca strony w swojej książce. Nie jest sztucznie, jakoś przesadnie "napompowane".

czwartek, 26 lutego 2015

Podróżuj z książkami - "Zapachy miast" D. Rosenbauma

W ostatnim wpisie  z serii "Podróżuj z książkami" pisałem trochę o swoich odczuciach po przeczytaniu "Wizy do Iranu", która to przez jakiś czas była bestsellerem. Dziś pora na kolejny tytuł. Zapraszam na "Zapachy miast" Dawida Rosenbauma.


Pamiętam, że tę książkę otrzymałem w prezencie. Początkowo, przeglądając ją pomyślałem - (aha i to ma być niby książka podróżnicza, o podróżach, nie no spoko...). Pomyliłem się i to bardzo. Dlatego też stwierdziłem, że między innymi od tamtego momentu, dopóki nie obejrzę filmu, nie przeczytam książki, to nie mam zamiaru  oceniać - jest to po prostu nie na miejscu.


 wtorek, 17 lutego 2015


Podróżuj z książkami - "Wiza do Iranu" A. Orzecha
W listopadzie pokazywałem Wam niektóre książki, które można znaleźć na mojej podróżniczej półce. Mogliście się  dowiedzieć, że lubię i czytam przeróżne tytuły. Nie tylko o tematyce podróżniczej, ale też o problemowej, lotniczej, kryminalnej czy sensacyjnej.
Na gwiazdkę, w prezencie otrzymałem "Wizę do Iranu". W tym wpisie trochę napiszę o tej książce i swoich odczuciach po jej przeczytaniu.

"Wiza do Iranu" Artura Orzecha, to z pewnością bestseller - czyli bardzo dobrze sprzedający się tytuł zeszłej jesieni. Nie są to słowa pisane na wyrost, ponieważ w wielu księgarniach czy sklepach internetowych ta książka zajmowała wysokie miejsca sprzedaży. Poza tym jako nowość, zwyczajnie interesowała potencjalnych czytelników. Zwłaszcza, że miała przynajmniej trochę przedstawiać państwo, o którym raczej niewiele się mówi i niewiele wie. A jak się mówi, to w zasadzie niezbyt dobrze.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękujemy za odwiedziny i komentarz, zapraszamy do obserwowania. Jeżeli komentujesz jako "Anonimowy" podpisz się proszę, żebym wiedział jak mam do Ciebie się zwracać. Jednocześnie informujemy, że odwiedzamy komentujących. Nie ma potrzeby zostawiania adresu strony.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Printfriendly