piątek, 13 lutego 2015

Lotnicze różności - alfabet

W dzisiejszym wpisie niezależnie od tego, że mamy dziś piątek trzynastego, chciałbym przybliżyć tematykę lotniczą :) Będzie to również początek jakiejś serii, która będzie miała na celu poznanie lotnictwa trochę od kuchni. Lotnictwo jest mi bardzo bliskie o czym już nie raz pisałem i dawałem znać. Więc część z Was pewnie kojarzy ten fakt. Postaram się, aby nie było zbyt szczegółowo, bo mogłoby okazać się to nudne. Zależy mi na tym, aby było ciekawie, interesująco. Domyślam się, że nie każdego może to fascynować, dlatego będą to "lekkie poznania" :)


Nie wiem czy wiecie, ale między innymi na potrzeby lotnictwa został stworzony specjalny alfabet ICAO. ICAO - Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego/ International Civil Aviation Organization z siedzibą w Kanadzie, w Montrealu. Ale o samej organizacji pewnie w innym wpisie. Zajmijmy się alfabetem.

Litery alfabetu oraz ich kod/znaczenie:

A- Alpha    B- Bravo   C-Charlie   D- Delta   E- Echo   F- Foxtrot   G- Golf    H- Hotel   I- India

J- Julitet  K- Kilo  L- Lima   M- Mike  N- November  O- Oscar  P- Papa  Q- Quebec  R- Romeo

S- Sierra  T- Tango  U- Uniform  V- Victor  W- Whiskey  X- X-ray  Y- Yankee  Z- Zulu

Brzmi dziwnie? Na początku może tak. Jednak po dłuższym przyswajaniu od razu narzuca się jasność i prostota tego alfabetu. A przecież prostota, jasność i szybkość w lotnictwie jest bardzo, ale to bardzo ważna. Nie ma czasu na wielominutowe wymiany zdań "w eterze". Komunikaty są dość krótkie i jasne. Między innymi dzięki tym literom. 

Do czego służą? Najprostsze, co mogę napisać to do komunikacji pomiędzy kontrolerami, pilotami oraz innymi służbami. Oprócz tego są wykorzystywane do znakowania samolotów, dróg kołowania, dróg postojowych. A jeszcze najogólniej- są powszechnie stosowane w lotnictwie.

Pokażę na przykładzie znaków rejestracyjnych samolotów jak taki alfabet działa. Bo też i w tym jest wykorzystywany. Znaki rejestracyjne to jakby "samochodowe tablice rejestracyjne". Wygląda on tak:
 XX-XXX -  prawie jak polski kod pocztowy prawda ? :)

Dwie pierwsze litery, bądź cyfry oznaczają kraj przynależności samolotu. Krótko mówiąc- w jakim kraju statek powietrzny jest zarejestrowany. W przypadku Polski są to litery SP. Czyli S- Sierra ; P- Papa. 


Na powyższym samolocie (na innych też) znaki rejestracyjne umieszczane są na tylnej części kadłuba i pod spodem skrzydeł. W tym przypadku Boeing 787 Dreamliner ma znaki SP-LRB. Czyli Sierra Papa - Lima Romeo Bravo. 


Tutaj mamy OY-VKA czyli Oscar Yankee - Victor Kilo Alfa. I jeszcze jeden i już ostatni na dziś przykład.


CS-DTM. Czyli Charlie Sierra - Delta Tango Mike. Trudne? Chyba nie. Choć na pierwszy rzut oka może to wyglądać jak jakieś niezrozumiałe dziwactwo. 

Mam nadzieje, że nieco inny wpis Was nie zanudził. Ale wręcz odwrotnie. Trochę pokazał coś innego, równie ciekawego jak przedstawianie przeróżnych miejsc. Czy takie "lotnicze różności" Wam pasują :) ? 

Dziękuję, że tu zaglądasz. To miłe :) Zaglądaj częściej :) :) :)

26 komentarzy :

 1. No dobra.. ale dlaczego Polska to SP?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To pytanie, na które trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć. W 1928 roku powstały w Polsce regulacje prawne dot. lotnictwa i wtedy też zmieniono znaki na SP. Przed nadaniem SP było PP. Po prostu w latach 30 dokonano takiej zmiany i tyle. A dlaczego właśnie SP - nie wiem i myślę, że mało kto będzie wiedział :) Dla odmiany inne kraje mają przeróżne oznaczenia np. z liczbami jak Sri Lanka 4R.

   Usuń
  2. No i ja właśnie to samo pytanie chciałam zadać :))

   Usuń
 2. Miałam zadać identyczne pytanie, ale widzę, że koleżanka mnie uprzedziła:) Mnie akurat fascynują samoloty, chociaż latać nie lubię. Start tak, latanie nie;) Przeczytałam z zaciekawieniem, czekam na kolejne wpisy:)

  OdpowiedzUsuń
 3. pozdrawiam, Alpha November India Alpha

  :]

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I o to chodzi ! :)

   Tango Oscar Mike Echo Kilo

   Usuń
 4. Sierra zulu yankee mike oscar november

  OdpowiedzUsuń
 5. Alfabet lotniczy znam, bo mam go na teczce na dokumenty :)
  ale, że Polska to SP to nie wiedziałam - ciekawe i szkoda, że w sumie nie wiadomo dlaczego.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie miałam pojęcia o takim alfabecie ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajny wpis, proszę o więcej:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Prośba pewnie zostanie spełniona :)

   Usuń
 8. Przeczytałam i zmądrzałam :). O wielu rzeczach, o których napisałeś zielonego pojęcia nie miałam. Czekam na ciąg dalszy cyklu, dziel się wiedzą :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będziesz miała jak w banku, a może i lepiej.

   Usuń
 9. ojej, ale fajnie! nie wiedziałam o tym w ogóle, a często latam samolotami :) takie lotnicze ciekawostki są dla mnie jak najbardziej świetną tematyką :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie zwracałam na te oznaczenia uwagi, ale gdy przeczytałam tu o alfabecie lotnictwa to zaczęłam szukać i na Wikipedii w zakładce o rejestrze cywilnych statków powietrznych fajnie jest to niewyjaśnione. Czekam na kolejne ciekawostki. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Każda grupa zawodowa ma swój żargon, swój system komunikacji i okazuje się, że to ciekawy temat. Nie miałam pojęcia o sposobie komunikacji lotniczej, dlatego chociaż nie latam - Twój wpis bardzo mi się spodobał i zaciekawił. Lubię takie ciekawostki, dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawe, w sumie nigdy się nad tym nie zastanawiałam, ale zawsze warto wiedzieć - szczególnie, jeśli się dużo podróżuje. I fakt, to musi brzmieć wyjątkowo dziwacznie :D

  OdpowiedzUsuń
 13. Polska i SP... To jakoś się kupy nie trzyma. Ale za to właśnie mnie oświeciło, bo była kiedyś (dawno, dawno) taka piosenka o tytule "Foxtrot Uniform Charlie Kilo" i nigdy nie zastanawiałam się nad jej znaczeniem. Teraz chyba już rozumiem tytyuł :D Dzięki :P

  OdpowiedzUsuń
 14. o, super, już czekam na kolejne wpisy! Zawsze mnie tematyka samolotów fascynowała (bo to pokrewna branża do mojej pociągowej i wiele rzeczy podobnie funkcjonuje), ale nigdy nie miałam czasu się dokształcić bardziej, więc będę wiedzę czerpała z Twoich wpisów! A literki na samolotach od dawna śledzę, ale póki co tylko trzy pierwsze potrafiłam rozszyfrować ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Mike Oscar Julitet Echo Foxtrot Lima Alpha Golf India: dziękuję za tego posta :-)

  OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za odwiedziny i komentarz, zapraszamy do obserwowania. Jeżeli komentujesz jako "Anonimowy" podpisz się proszę, żebym wiedział jak mam do Ciebie się zwracać. Jednocześnie informujemy, że odwiedzamy komentujących. Nie ma potrzeby zostawiania adresu strony.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Printfriendly