czwartek, 18 lutego 2016

Kölner Dom - Katedra w Kolonii

Kölner Dom, a dokładnie Katedra św. Piotra i Najświętszej Marii Panny to z pewnością symbol Kolonii jeśli nie całych Niemiec. Właśnie z takim zdaniem dość często się spotykałem. Jeszcze na długo przed przed planowaną podróżą nie raz i nie dwa miałem okazję widzieć Katedrę w Kolonii np. w niemieckich serialach czy filmach, choć oczywiście nie tylko tam. Jestem prawie przekonany, że po chwili zastanowienia chyba każdy z Was stwierdzi, że kiedyś, gdzieś tą budowlę widział lub o niej słyszał, a w każdym razie "gdzieś się przewinęła". Dlatego też moim zdaniem stwierdzenie, że jest ona symbolem Niemiec jest jak najbardziej trafne.


Była sobota 5 grudnia, przejazd Deutsche Bahn z Frankfurtu do Kolonii nie trwał długo i trochę po godzinie 10, po porannej kawie staliśmy już przed katedrą, zwłaszcza że mieści się ona tuż obok dworca głównego. Pomimo tego, że pora była dość wczesna to jak widać - przed wejściem gromadziło się już sporo zwiedzających, co jednocześnie utrudniało robienie zdjęć. Jednak jak się potem okazało, a zaraz będziecie mieli okazję je zobaczyć - tłumów na nich nie widać. Dodam, że wstęp był bezpłatny.


Pierwsze moje uczucie i jednocześnie spostrzeżenie było takie, że budowla imponuje swoimi rozmiarami. Jest po prostu duża. Gdy się pod nią stanęło to człowiek wydawał się bardzo mały w porównaniu do niej. Wysokość mierzy ponad 150 metrów, ale do tego przecież należy dodać jej powierzchnię itp. Naprawdę robi wrażenie. 


Główne wejście zdobią liczne figury. Tego typu zdobienia nazywam misterną robotą, ponieważ ich wykonanie na tak dużej powierzchni, ilości oraz dokładności jest dla mnie czymś niesamowitym. Zawsze podziwiam architektów, budowniczych, że kiedyś byli coś takiego w stanie stworzyć. 


O kolońskiej katedrze można by wiele pisać. Podobno był to najdłużej budowany obiekt (tego typu) w historii. Budowę rozpoczęto w 1248 roku, a ukończono w latach 1840-80. Oznacza to, że jej budowa trwała ponad 600 lat. Charakterystycznym elementem jest gra świateł, którą można zauważyć w ciągu dnia - zwłaszcza gdy jest choć trochę przebłysków słońca. A co za tym idzie - między innymi liczne witraże są doskonale doświetlane jak z resztą wnętrze samego kościoła. 

Mimo tego, że budowla wydaje się być bardzo masywna, bo w gruncie rzeczy przecież taka jest to jednak w jej wnętrzu odczuwa się pewną lekkość. Myślę, że taki efekt dają liczne witraże, figury, zdobienia czy kolorowa posadzka. Warto dodać, że wnętrze katedry skrywa wiele dzieł sztuki. Dla przykładu - można tu zobaczyć najstarszy zachowany wizerunek Jezusa na krzyżu - Krucyfiks Gerona z ok. 970-75 roku. Oraz wiele innych przedmiotów.
Krucyfiks Gerona
Innym dość ciekawym miejscem znajdującym się w kolońskiej katedrze jest Relikwiarz Trzech Króli. 

Relikwiarz Trzech Króli
Od reszty świątyni odgradzają go kraty, ale jak widać nie ma problemu z przełożeniem dłoni w celu zrobienia zdjęcia. 


Podobno relikwiarz ten jest jednym z największych dzieł złotniczych na świecie. 

Relikwiarz Trzech Króli
Jak można zauważyć Kölner Dom ma rzeczywiście sporo do zaoferowania zarówno jeśli chodzi o wygląd budynku i jego wnętrze. Oczywiście zdaję sobie z tego sprawę, że pokazałem tutaj jedynie namiastkę tego co można tam zobaczyć. Myślę, że zwłaszcza dla miłośników sztuki, architektury Katedra w Kolonii to dobre miejsce na zwiedzanie i odkrywanie. Nie ukrywam, że to głównie z powodu tej budowli znaleźliśmy się w Kolonii. Na jednodniowy wypad z Frankfurtu polecam, choć pewnie można by było zabawić dłużej :) 


Na koniec jeszcze jedno spojrzenie, ale z odległości. W tle oczywiście Kölner Dom, a po prawej stronie Most Hohenzollernów na rzece Ren. Zarówno jeden jak i drugi obiekt są chyba najczęściej fotografowanymi w Kolonii. 


Dla kontrastu - porą wieczorową wyglądało to tak.
Czy spodobała się Wam Katedra w Kolonii ? Chcielibyście ją odwiedzić, a może macie jakiś inny ulubiony obiekt tego typu ? 


Podobne wpisy: 
26 komentarzy :

 1. Imponująca, przepiękna! Wspaniałe witraże. Chciałabym ją kiedyś zobaczyć " na żywo" ;))

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo imponująca. Mieliśmy okazje być tam, ale minęło już tyle lat, że oprócz "prawdziwych" zdjęć i mglistych wspomnień, nie pozostało nic więcej. Obecnie to chyba dość kontrowersyjny kierunek, patrząc na wydarzenia sylwestrowe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja wiem czy kontrowersyjny ?! Na pewno przez jakiś czas będzie łączony z ww. wydarzeniem, które macie na myśli.

   Usuń
  2. No, temat może nie budzi kontrowersji w Polsce. Za to na zachodzie co najwyżej jest/był (przynajmniej jakiś czas temu) tematem w którym przedstawiano w naszym odczuciu fakty nieco inaczej, i stąd wzięły się między innymi kontrowersje związane tym miastem. Oczywiście to tylko nasze odczucia i subiektywne zdanie.

   Usuń
 3. Piękne zdjęcia, a katedra robi wrażenie! Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Katedra to pewnego rodzaju symbol. Nie wyobrażam sobie planowania mojej podróży w Niemczech bez odwiedzenia tego miejsca!
  Sama w sobie robi piorunujące wrażenie. Ludzie jakby znikają przy jej ogromie..
  Świetne zdjęcia. A te witraże mają tak żywe kolory, że aż niemożliwe. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda witraże są bardzo żywe, a przynajmniej takie się wydają :)

   Usuń
 5. Miałam się Ciebie pytać czy widziałeś katedrę w nocy ale już wszystko wiem. Mam koleżankę w Kolonii więc katedrę znam, nawet dwa razy wchodziłam na górę bo zapomniałam sobie wybić pamiątkową monetę, a takie zbieram. Kölner Dom bardzo mi się podoba, lubię gotyk. Niezapomnę też katedry nocą widzianej podczas spacerów nad Renem.

  OdpowiedzUsuń
 6. słyszałam tak dużo o tej katedrze i o samym mieście *.* pojadę tam kiedyś, tej jesieni się przymierzałam podczas autostopowego eurotripa, ale nie wyszło.. cóż, keidyś tego dokonam, piękne zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 7. a my bedziemy tam juz w niedziele! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wszystko imponujące ale najbardziej zdobienia przy wejściu!

  OdpowiedzUsuń
 9. Robi wrażenie, na żywo jak i na zdjęciach :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ta katedra jest przepiękna! Napatrzeć się na nią nie mogę...i te witraże!

  OdpowiedzUsuń
 11. Rzeczywiście, jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków Niemiec - choć jako symbole traktowałbym raczej Bramę Brandenburską, Neuschwanstein albo Zwinger ;). Fantastyczne zdjęcia - rzecz jasna :). A co do trwania budowy - jak tak dalej pójdzie to może rekord pobije Sagrada Familia :D.

  OdpowiedzUsuń
 12. Coś niesłychanego. Te misterne detale, aż zapiera dech, jak kiedyś budowano. Przy takim ogromie szczegółów i ozdób nie dziwi fakt tak długiej budowy. A to wszystko bez skomplikowanych maszyn, jakie mamy dziś...

  OdpowiedzUsuń
 13. Uwielbiam! Uwielbiam, po stokroć uwielbiam :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Katedra w Kolonii zapiera dech, bez wątpienia jest to wizytówka miasta. Mam nadzieję, że kiedyś ją zobaczę :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Przepiękna katedra. Witraże , które uwielbiam, są wspaniałe. Sam też tam byłam. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 16. Jasne, że chciałabym zobaczyć tę katedrę. Tym bardziej, że teraz mam do niej zdecydowanie bliżej. Biorąc jednak pod uwagę, to co działo się tam w Sylwestra, nie prędko się tam wybiorę. Jak dla mnie jest to symbol Niemiec,kojarzę go z serialu "Kobra" :)
  Lubię takie imponujące budowle sakralne. Mam kilka takich,które zrobiły na mnie wrażenie. W Niemczech byłaby tohttp://images.google.de/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fupload.wikimedia.org%2Fwikipedia%2Fcommons%2F8%2F80%2FGronau_St._Antonius.jpg&imgrefurl=https%3A%2F%2Fde.wikipedia.org%2Fwiki%2FGronau_(Westf.)&h=2580&w=1932&tbnid=5iNbqNjzZcIBuM%3A&docid=z_9fYXgBRFStyM&ei=bWHNVtGMFqiB6ASGrYqwCQ&tbm=isch&client=tablet-android-samsung&iact=rc&uact=3&page=1&start=0&ndsp=33&ved=0ahUKEwiR9_ve9Y_LAhWoAJoKHYaWApYQrQMILDAF :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. St. Antonius w Gronau, bo nie wiem czy link będzie działać :)

   Usuń
 17. Piękne te witraże. A sklepienie nieziemskie. Uwielbiam gotyckie katedry! :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Katedra w Kolonii ma też polski akcent. To tam jest pochowana Rycheza, żona mieszka II, pierwsza królowa Polski.

  OdpowiedzUsuń
 19. Lubie zwiedzac koscioly. Katedra robi niesamowite wrazenie, witraze sa piekne. Nigdy nie bylam w Kolonii, wiec zapisuje do swojego magicznego notesu z miejscami do odwiedzenia.

  OdpowiedzUsuń
 20. Piękna. Aby obejrzeć dokładniej zdobienia trzeba by mieć lornetkę :)
  Ciekawe, czy Sagrada Familia ustanowi nowy rekord w długości trwania budowy. Na razie jeszcze sporo jej brakuje do imponującego wyniku Kolner Dom.

  OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za odwiedziny i komentarz, zapraszamy do obserwowania. Jeżeli komentujesz jako "Anonimowy" podpisz się proszę, żebym wiedział jak mam do Ciebie się zwracać. Jednocześnie informujemy, że odwiedzamy komentujących. Nie ma potrzeby zostawiania adresu strony.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Printfriendly