sobota, 9 lipca 2016

Podróżuj z książkami - "Pieszo do irańskich nomadów" Ł. Supergan

Całkiem niedawno otrzymałem od Wydawnictwa Muza, propozycję przeczytania, a następnie zrecenzowania książki pt. "Pieszo do irańskich nomadów" autorstwa Łukasza Supergana. Po zapoznaniu się z kilkoma informacjami na temat tej publikacji oraz wiedzą, że dotyczy ona Iranu czyli kraju leżącym w regionie, którym się interesuje, postanowiłem bez wahania, że bardzo chętnie przedstawię Wam ten tytuł na blogu. 


Na początku jednak chciałbym wspomnieć co nieco o Autorze tej książki. Łukasz Supergan to podróżnik, pasjonat gór - wędrowiec z krwi i kości. To moim zdaniem najlepiej pasujące określenie. Dlaczego ? W trakcie swoich pieszych podróży pokonał już kilka dobrych tysięcy km jeśli nie więcej. Odbył pieszą wędrówkę do Santiago de Compostela pokonując 4000 km. Z kolei wędrując przez góry Zagros w Iranie aż po Zatokę Perską przebył 2300 km. A przecież odwiedzał również jeszcze inne miejsca. Nie chciałbym sprawiać wrażenia, że te liczby - przebyte kilometry są najważniejsze, bo moim zdaniem nie są. Ale z pewnością robią wrażenie i budzą podziw z mojej strony. Za najlepszy sposób podróżowania Autor uznaje piesze wędrówki. Tak też przemierzał do irańskich nomadów. Warto jeszcze dodać, że nie była to pierwsza wizyta w Iranie.


"Pieszo do irańskich nomadów" to reportaż opowiadający w dużej mierze o pieszej wędrówce przez góry Zagros w Iranie. Jednak nie tylko. To również, a może i przede wszystkim książka o Iranie. Sporo możemy się dowiedzieć o tym państwie, obyczajach tam panujących oraz co chyba najważniejsze o ich mieszkańcach. Autor nie szczędzi miejsca osobom, które miał okazję spotkać podczas swojej wędrówki. Niektórzy z nich udzielali mu schronienia na noc, pomocy, a jeszcze inni częstowali herbatą i posiłkiem. Zatem w większości są to raczej pozytywne wspomnienia choć i nie brakowało osób, momentów, które lepiej puścić w niepamięć. To również dzięki licznym rozmowom, które momentami okazywały się męczące dla Autora, dowiadujemy się wielu interesujących rzeczy na temat mieszkańców Iranu oraz ich życia. 


Oprócz opisywania rzecz jasna swojej podróży, przejścia przez góry, Autor również nie ucieka od trudnego tematu jakim są słabości, przemyślenia. Słabości, które prędzej czy później w trakcie takiej wędrówki go dopadają. To co mi się spodobało to to, że próbuje się z nimi mierzyć, nad nimi zastanawiać, ale bez zbędnej filozofii. Jest w tym po prostu prawdziwy. 


Reportaż jest solidny i bogaty w treść. Podzielony na różne części, rozdziały. W kilku miejscach zebrane są zdjęcia, które przedstawiają krajobrazy, ale też ludzi, zwierzęta, życie ulicy i oczywiście szeroko rozumiane miejsca odwiedzone przez Autora. Warto dodać, że zdjęcia są dobrze podpisane - jeśli chodzi o dobór czcionki i widoczność podpisu. 


Czytając "Pieszo do irańskich nomadów" nie rozczarowałem się, ani też nie nudziłem. Jest to interesujący reportaż, dzięki któremu możemy przede wszystkim odwiedzić raczej rzadko uczęszczane góry Zagros. Ponadto była to dla mnie inna podróż niż zwykle. Dlatego, że poznałem sposób podróżowania Autora - wędrówka, który jest mi raczej obcy. Jeśli będziecie mieli okazję sięgnąć po ten tytuł to Was do tego zachęcam. Ponadto dowiecie się czy Autorowi w pełni udało zrealizować się cel podróży. "Zaczynałem dzień z wyraźnym planem, dokąd chcę dojść po kolejnych czternastu godzinach marszu, unikałem jednak pośpiechu. Wybierając podróż pieszo, zgodziłem się na tę powolność w przemieszczaniu i niepewność, co czeka za zakrętem". 
                                                                                 Ł. Supergan, Pieszo do irańskich nomadów, Muza, s. 282

Czy ktoś z Was miał już okazję przeczytać tę książkę ? A może zastanawialiście się czy warto ?


Już niedługo na blogu drobna niespodzianka. Śledźcie uważnie :) ---> KONKURS JUŻ TRWA 

Inne tytuły "Podróżuj z książkami" znajdziecie w części Książkowo


9 komentarzy :

 1. niezwykle ciekawa historia, ja bym się na pewno nie zdecydowała na piesze przemierzanie Iranu :) poznałam ten kraj, więc książka jest obowiązkową pozycją!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja bym z chęcią do Iranu sie wybrała i zobaczyła to państwo wiec z chęcią książkę sama przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka jak dla mnie zaskakująco wciągające. Już ją miałam w ręku i choć w tym rejonie "spacer" kobiety raczej mało realny to polecam .

  OdpowiedzUsuń
 4. Po tym jak sama opublikowałam teraz wpis z podróżniczymi książkami na lato ( zajrzyj, może coś Cię zainteresuje ), szukam dla siebie inspiracji. Dzięki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zaglądałem, widziałem, skomentowałem :) Z tego co pamiętam to jedna pozycja mnie zainteresowała.

   Usuń
 5. Na pewno pasjonująca lektura dla miłośników tematu, nie jestem jednak pewna, czy mnie by zainteresowała ta książka. Ze swojej strony polecam "Skandynawski raj".

  OdpowiedzUsuń
 6. Z chęcią zajrzę do proponowanego przez Ciebie tytułu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zaciekawiła mnie ta książka. Bardzo lubię takie opowieści w książkach.

  OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za odwiedziny i komentarz, zapraszamy do obserwowania. Jeżeli komentujesz jako "Anonimowy" podpisz się proszę, żebym wiedział jak mam do Ciebie się zwracać. Jednocześnie informujemy, że odwiedzamy komentujących. Nie ma potrzeby zostawiania adresu strony.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Printfriendly